Τρίτη, 24 Φεβρουαρίου 2015 20:14

Football League: «Αέρας» η ΑΕΚ, 2-1 την Παναχαϊκή

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 19ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Β΄ Εθνικής, καθώς επικράτησε στο ΟΑΚΑ της Παναχαϊκής με 2-1 και ξέφυγε από το αχαϊκό συγκρότημα 9 βαθμούς (47 – 38).

Η Ένωση ήταν σε μέτρια ημέρα και προβληματίστηκε από την πελοποννησιακή ομάδα, που είχε καλή παρουσία και «σημάδεψε» δύο φορές τα δοκάρια του Ανέστη σε ένα δίλεπτο (!), αρχικά με το σουτ του Μπουντόπουλου στο 44΄ και ύστερα με την προσπάθεια του Ντα Κόστα στο 45΄.

Νωρίτερα η ΑΕΚ είχε ανοίξει το σκορ στο  35ο λεπτό με τον Πλατέλλα, ενώ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν στο 86΄ με τον Μάνταλο, πριν μειώσει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Στεργίδης ύστερα από ανεπίτρεπτο σφάλμα του τερματοφύλακα των «κιτρινόμαυρων», που προσπάθησε να ντριμπλάρει εκτός περιοχής και έχασε την μπάλα.