Δευτέρα, 16 Φεβρουαρίου 2015 20:43

Μπάσκετ: Στον Παναθηναϊκό το ντέρμπι

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο  νικητής στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής, καθώς ξεπέρασε τον «σκόπελο» της τυπικά γηπεδούχου ΑΕΚ στην κοινή έδρα των δύο ομάδων, στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας 70-62 και συνεχίζοντας στο κατόπι του πρωτοπόρου Ολυμπιακού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά, με πολλά λάθη και αστοχία για αμφότερους τους αντίπαλους στην αρχή και την Ένωση να προηγείται στο 5ο λεπτό με 7-1, αλλά η άνοδος της «πράσινης» άμυνας στη συνέχεια και η επικράτηση του Μπατίστα στις ρακέτες επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να προσπεράσουν με 11-9 και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +4 (11-15).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στην ΑΕΚ, που με επιμέρους σκορ 10-5 πέρασε στο 16΄ και πάλι μπροστά στο σκορ, με 21-19. Ο Παναθηναϊκός πήρε βοήθεια από τον Διαμαντίδη στην περιφέρεια αλλά τα πολλά λάθη επέτρεψαν στους «κιτρινόμαυρους» να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 28-27.

Η συνέχεια ανήκε στον Γκιστ, που με 9 πόντους στην τρίτη περίοδο οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε επιμέρους σκορ 14-2 και έφερε τους «πράσινους» στο +11 (30-41), αλλά η αλλαγή του Μπατίστα (3 φάουλ) με τον Μαυροκεφαλίδη δεν πέρασε ανεκμετάλλευτη από τους παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα, που βρήκαν ευκαιρία για να μειώσουν σε 37-41.

Από τη στιγμή όμως που οι γηπεδούχοι δεν κατόρθωναν να περιορίσουν τη δράση των αντίπαλων περιφερειακών η κατάσταση δεν ήταν ελέγξιμη γι΄ αυτούς, με αποτέλεσμα σε συνδυασμό και με την καλή άμυνα του Παναθηναϊκού η διαφορά να φτάσει στο +17 στο 37΄ και το παιχνίδι να κριθεί.