Δευτέρα, 16 Φεβρουαρίου 2015 20:36

Football League: Νίκες για Ηρακλή και Απόλλωνα Σμύρνης

Με γκολ στο 89ο λεπτό ο Ηρακλής νίκησε 2-1 τον Αιγινιακό στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής στη Β΄ Εθνική (2ος όμιλος) και διατηρήθηκε πρώτος με διαφορά οκτώ βαθμών από τη δεύτερη Λαμία.

Ο «Γηραιός» άνοιξε το σκορ στο 26΄ όταν από εκτέλεση φάουλ του Ρομάνο η μπάλα έφτασε στον Κυριακίδη, ο οποίος με κοντινό σουτ έκανε το 1-0. Ο Αιγινιακός απάντησε στο 54΄ με τον Γιαζιτζόγλου, ο οποίος με δυνατό σουτ από πλάγια θέση αιφνιδίασε τον Χουάντερσον κι έγραψε το 1-1.

Η «λύτρωση για τον Ηρακλή ήρθε τελικά στο 89΄ με τον Πασά, ο οποίος στην πρώτη επαφή με την μπάλα, αφού είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή στο 87΄, σκόραρε με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ρομάνο.

Στο πλαίσιο του 1ου ομίλου, ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε στη Ριζούπολη την Καλλιθέα 1-0 με τέρμα του Τζιώρα στο 18ο λεπτό και με 33 βαθμούς πια έφτασαν στο -2 από τη δεύτερη στην κατάταξη Παναχαϊκή.