Παρασκευή, 13 Φεβρουαρίου 2015 21:58

Βόλεϊ: Πήρε και το πλεονέκτημα ο Φοίνικας Σύρου

Η «αυλαία» της 16ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ ανδρών βρήκε τον Φοίνικα Σύρου να επιβάλλεται με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στην Ερμούπολη και να παίρνει προβάδισμα έναντι των «πρασίνων» στη μάχη για την είσοδο στην πρώτη τετράδα.

Οι «πράσινοι» έφτασαν μία ανάσα από το 1-1, αλλά ηττήθηκαν με 31-29, γεγονός που βοήθησε ψυχολογικά τους γηπεδούχους να φτάσουν στη νίκη παίρνοντας άνετα το τρίτο σετ με 25-16.

Η νίκη είχε διπλή σημασία για τους νησιώτες, καθώς κατάφεραν να ανατρέψουν και τη διαφορά πόντων που είχαν ηττηθεί στο ματς του πρώτου γύρου από το «τριφύλλι» και με συνολικούς πόντους 143-141 θα έχουν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων στην κανονική περίοδο.