Πέμπτη, 12 Φεβρουαρίου 2015 20:18

Ευρωλίγκα: Ο Ολυμπιακός νίκησε και τη Νίζνι Νοβκόροντ

Σε κυρίαρχο του 6ου ομίλου στο Top-16 της Ευρωλίγκας αναδεικνύεται ο Ολυμπιακός. Μία εβδομάδα μετά την επιτυχία τους να θέσουν τέρμα στο αήττητο φετινό ευρωπαϊκό σερί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν και δεύτερη ρωσική ομάδα, περνώντας με 91-82 από το Νοβγκόροντ επί της γηπεδούχου Νίζνι, στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής και παραμένουν επικεφαλής στον όμιλο.

Αντίθετα με ό,τι συνήθιζε μέχρι σήμερα, η πειραϊκή ομάδα πήρε το παιχνίδι με την επίθεση και όχι με την άμυνά της, αποδεικνύοντας ότι ούτε το επιθετικό τάλαντο λείπει από το… ρεπερτόριό της.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το παιχνίδι να κινηθεί σε υψηλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά, είναι δε χαρακτηριστικό ότι το ταμπλό έγραφε 14-14 μετά το πρώτο πεντάλεπτο, για να κλείσει στο ίδιο μοτίβο η πρώτη περίοδος, με τις ομάδες ισόπαλες 24-24.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο της, όμως στην άμυνα δεχόταν πολλούς πόντους και οι Κίνσεϊ, Παραχούσκι, Ρότσεστι δημιουργούσαν πολλά προβλήματα, αφού δεν υπήρχε τρόπος περιορισμού τους και το ημίχρονο έκλεισε με τη Νίζνι σε θέση οδηγού (42-41).

Το ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο ήταν κάκιστο για τον Ολυμπιακό, αφού με μόλις ένα καλάθι σε τρία λεπτά επέτρεψαν στους Ρώσους να ξεφύγουν με 51-43 και 63-57, αλλά με προσωπικές ενέργειες των Σλούκα και Πέτγουεϊ οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 30΄ υπολειπόμενοι τρεις πόντους (63-66).

Η «αφύπνιση» όμως του Λοτζέσκι στην τέταρτη περίοδο αποδείχθηκε καθοριστική για την τελική έκβαση της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός «μπόμπερ» έφερε τη διαφορά στο καλάθι (71-73) για να ισοφαρίσει στη συνέχεια (76-76) ο Πρίντεζης

Με τρίποντο του Σπανούλη και καλάθι του Πρίντεζη ο Ολυμπιακός πέρασε 81-78  περίπου δυόμισι λεπτά πριν το τέλος και στη συνέχεια οι παίκτες του είχαν πια την εμπειρία και την κλάση να οδηγήσουν τον αγώνα εκεί που ήθελαν.