Τετάρτη, 11 Φεβρουαρίου 2015 23:52

Κράτησε τη διαφορά από Σίτι η Τσέλσι

Η Τσέλσι τα χρειάστηκε κυριολεκτικά απόψε απέναντι στην Έβερτον, αλλά έστω στο... παρά πέντε βρήκε το γκολ της νίκης που κράτησε ανέπαφη τη διαφορά των επτά βαθμών η οποία χωρίζει τους πρωτοπόρους της πρέμιερ λιγκ από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι.

Ο αγώνας της 25ης ημέρας ανάμεσα στους «μπλε» και τα «ζαχαρωτά» όδευε στην ισοπαλία, όταν στο 88ο λεπτό αποβλήθηκε ο Γκάρεθ Μπάρι με δεύτερη κίτρινη, για φάουλ στον Γουίλιαν.

Το «Στάμφορντ Μπριτζ» σηκώθηκε στο πόδι για να «σπρώξει» την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο και το πέτυχε, αφού ένα λεπτό αργότερα ήταν ο Γουίλιαν που σκόραρε ένα γκολ που μπορεί να αποδειχθεί «χρυσό» στη μάχη για το πρωτάθλημα.

Την ίδια ώρα οι «πολίτες» του Μανουέλ Πελεγκρίνι περνούσαν «αέρας» από το «Μπριτάνια» απέναντι στη Στόουκ, την οποία κατανίκησαν με 4-1 χάρις στα γκολ των Σέρχιο Αγουέρο (33΄, 70΄ πέναλτι), Τζέιμς Μίλνερ (55΄) και Σαμίρ Νασρί (76΄), ενώ για τους «πόουτερς» είχε ισοφαρίσει ο Πίτερ Κράουτς στο 38΄.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παρέμεινε τρίτη νικώντας στο «Όλντ Τράφορντ» την Μπέρνλι με 3-1 (6΄, 45΄ Σμόλινγκ, 82΄ πέναλτι Φαν Πέρσι - 12΄ Ίνγκς), ενώ Σαουθάμπτον και Γουέστ Χαμ έμειναν στο 0-0 στην έδρα της πρώτης.

Στους δύο τελευταίους αγώνες της βραδιάς η Γουέστ Μπρομ νίκησε 2-0 τη Σουόνσι (60΄ Ιντέγιε, 74΄ Μπεραχίνο), ενώ Κρίσταλ Πάλας και Νιούκαστλ έμειναν στο 1-1 στο Λονδίνο, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ με τον Παπίς Σισέ στο 42΄ και τους γηπεδούχους να απαντούν στο 71΄ με τον Φρέιζερ Κάμπελ