Κυριακή, 08 Φεβρουαρίου 2015 14:44

Μπάσκετ: Πήρε ρεβάνς από τη Νέα Κηφισιά ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έφτασε χωρίς δυσκολία στη 14η νίκη στους 15 φετινούς αγώνες του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας στο ΣΕΦ με 77-63 της μοναδικής ομάδας που τον έχει νικήσει φέτος εντός των συνόρων στην Α1, της Νέας Κηφισιάς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 12-3, με τον Σπανούλη να έχει χρεωθεί από το 2ο λεπτό με δύο φάουλ και να κάθεται στον πάγκο, αλλά ο Σλούκας που τον αντικατέστησε ευστόχησε σε δύο τρίποντα και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +8 (22-14).

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» κόλλησαν στην επίθεση, όπου ήταν αρκετά άστοχοι, ενώ με τους Χάντερ και Ντάνστον στον πάγκο η Κηφισιά πέρασε την μπάλα κοντά στο καλάθι για να εκμεταλλευτεί την υπεροχή του Μαυροειδή έναντι του Καββαδά και δημιούργησε προβλήματα στη ρακέτα των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 25΄ το ταμπλό έγραφε 51-31, με τους Σπανούλη και Πρίντεζη να εκτελούν από τα 6.75. Η ομάδα της Νέας Κηφισιάς δεν μπορούσε πλέον να ακολουθήσει τον Ολυμπιακό, καθώς της ασκήθηκε πολύ μεγάλη πίεση στην περιφέρεια κι ενώ ο Λιακόπουλος βρισκόταν στον πάγκο από τα πρώτα λεπτά με διάστρεμμα.

Με τη διαφορά να κυμαίνεται σταθερά στο +20, προς το τέλος του αγώνα ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του κι έτσι οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να περιορίσουν την έκταση της ήττας τους.