Σάββατο, 07 Φεβρουαρίου 2015 21:34

Βόλεϊ: Πήρε ρεβάνς ο Ολυμπιακός, 3-0, τον Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Α1 γυναικών με τον Παναθηναϊκό, 3-0, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α1.

Οι «ερυθρόλευκες» απέδειξαν ότι η ήττα τους στο κλειστό του Ρέντη στο παιχνίδι του πρώτου γύρου ήταν απλώς μία «κακή παρένθεση». Απόψε η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη πιστοποίησε ότι όντως είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, καθώς, επέστρεψε στην κορυφή με ένα βαθμό μπροστά από τις «πράσινες», έχοντας παιχνίδι λιγότερο (έχει κάνει το ρεπό της) και μόνο εάν αυτοκτονήσει θα χάσει την πρωτιά στην κανονική περίοδο και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού ήταν εμφανής ιδιαίτερα στα δύο πρώτα σετ τα οποία οι «ερυθρόλευκες» πήραν με χαρακτηριστική άνεση (18-25, 19-25), ενώ στο τρίτο οι γηπεδούχες πρόβαλλαν σθεναρή αντίσταση, αλλά ηττήθηκαν και πάλι (23-25).

Πανναξιακός και ΑΟ Θήρας επιβλήθηκαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα των Ρεθύμνου και Ηρακλή με 3-0 σετ, ενώ το Μαρκόπουλο νίκησε με 3-1 την Ηλιούπολη.