Παρασκευή, 06 Φεβρουαρίου 2015 00:49

Ευρωλίγκα: Συντριβή της Μπαρτσελόνα στη Μαδρίτη

Σκληρό μάθημα έδωσε η Ρεάλ στην Μπαρτσελόνα, την οποία κατανίκησε με 97-73 στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής δείχνοντας στους «μπλαουγκράνα» ότι τη δεδομένη χρονική περίοδο είναι, απλά, πολύ καλύτερη ομάδα.

Οι γηπεδούχοι  του Πάμπλο Λάσο άρχισαν να οικοδομούν τη διαφορά στη β΄ περίοδο, ενώ στο ξεκίνημα του 4ου δεκάλεπτου την έφεραν πάνω από το +20, σε ένα παιχνίδι που στους φίλους των δύο ομάδων θύμισε τον περυσινό ημιτελικό της Ευρωλίγκας, όταν η «βασίλισσα» διέσυρε τους Καταλανούς με διαφορά 37 πόντων.

Στο παιχνίδι για την πρώτη θέση στον ίδιο όμιλο παρέμεινε και η Μακάμπι, που ισοβαθμεί με τη Ρεάλ (5-1) μετά τη νίκη επί της Γαλατασαράι στην Κωνσταντινούπολη.

Ο αγώνας ήταν δραματικός και κρίθηκε στην παράταση με τρίποντο του Πάργκο στο τελευταίο δευτερόλεπτο, με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη να είναι ουσιαστικός και απόψε προσφέροντας 12 πόντους.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη σημείωσε και η Ζαλγκίρις Κάουνας, που με τον Άντερσον να σημειώνει 22 πόντους πέρασε από το Βελιγράδι επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα 70-68 και διεκδικεί πάντα ένα από τα τέσσερα εισιτήρια για τα πλέι οφ.