Δευτέρα, 26 Ιανουαρίου 2015 21:34

Μπάσκετ: Πέρασε από την Κηφισιά ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στην έδρα της Νέας Κηφισιάς αλλά έφυγε με τη νίκη από το «Ζηρίνειο», επικρατώντας της ομάδας των βορείων προαστίων με 72-66 και διατηρώντας την απόσταση του ενός βαθμού που τον χωρίζει από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, στην τελευταία συνάντηση της 14ης αγωνιστικής.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 6-0, με τον Μπατίστα να κάνει... «πάρτι» κάτω από τα καλάθια, την ώρα που μόνο ο Σάιλας πάλευε από τους γηπεδούχους, ενώ λίγο αργότερα βρήκε συμπαράσταση στο πρόσωπο του Λιακόπουλου, που οργάνωσε καλά το παιχνίδι κι έδινε λύσεις στην επίθεση της ομάδας του.

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 22-16, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με δέκα πόντους (28-18), αλλά στο 17΄ με ένα επιμέρους 10-3 οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο τρίποντο (28-31), με τον Παναθηναϊκό να παραμένει προηγούμενος στο ημίχρονο (34-30) χάρις στα επιθετικά ριμπάουντ και τις δεύτερες και τρίτες, σε κάποιες περιπτώσεις, επιθέσεις.

Στο 23΄ η Κηφισιά προηγήθηκε, για πρώτη φορά, με 39-38 αλλά έξι συνεχείς πόντοι του Μπατίστα έκαναν το 41-47 στο 27΄. Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και αύξησε τη διαφορά στο +14 (64-50) στο 33΄.

Το παιχνίδι φάνηκε να τελειώνει εκεί, όμως η Νέα Κηφισιά με τον Λιακόπουλο να ηγείται της αντεπίθεσης δημιούργησε επιμέρους σκορ 13-2 και μείωσε στο 38΄ σε 63-66 και λίγο αργότερα σε 66-69. Τότε, όμως, δύο χαμένες επιθέσεις από τον Μαυροειδή υπήρξαν μοιραίες για τους γηπεδούχους και επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να φτάσει στη νίκη με 72-66.