Πέμπτη, 22 Ιανουαρίου 2015 23:25

Ευρωλίγκα: Δεν άντεξε στη Μαδρίτη ο Παναθηναϊκός

Ο ελλιπής Παναθηναϊκός πάλεψε όσο άντεχαν οι παίκτες του στο «Παλάθιος ντε λος Ντεπόρτες» της Μαδρίτης απέναντι στη Ρεάλ αλλά δεν απέφυγε τη δεύτερη ήττα σε τέσσερις αγωνιστικές στο Top-16 (5ος όμιλος), με 83-65, κι αυτή επί ισπανικού εδάφους αφού η πρώτη είχε σημειωθεί στη Βαρκελώνη.

Για τους Μαδριλένους, αντίθετα, αυτή ήταν η τέταρτη νίκη στην παρούσα φάση. Στο ξεκίνημα του αγώνα κυριάρχησαν τα λάθη, με τη Ρεάλ να προσπαθεί να δώσει γρήγορο ρυθμό και τους «πράσινους» να παραμένουν κοντά χάρις στα επιθετικά ριμπάουντ.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε να χάνει 6-2 στο 4΄ και 10-5 στο 7΄, αλλά οι συνεργασίες Διαμαντίδη - Γκιστ κρατούσαν κοντά στο σκορ την ομάδα του Ντούσαν Ιβάνοβιτς.

Στη δεύτερη περίοδο με τρίποντα των Μπλουμς, Γκιστ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 24-29 στο 15΄, αλλά η έλλειψη λύσεων και τα 2/2 τρίποντα του Νοτσιόνι έστειλαν τη διαφορά στο +10 (39-29) στο ημίχρονο.

Με τον Σλότερ να αναλαμβάνει δράση στην επίθεση (11 πόντοι στο 3ο δεκάλεπτο) οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 8-0 και μείωσαν σε 42-46 στο 25΄, αλλά μέχρι εκεί...

Τα λάθη και οι άσχημα οργανωμένες επιθέσεις επέτρεψαν στη «βασίλισσα» να ξεφύγει πάλι με +12 στο 30΄ (60-48), ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο φάνηκε ξεκάθαρα η έλλειψη λύσεων, οπότε η διαφορά πήρε διαστάσεις.