Σάββατο, 17 Ιανουαρίου 2015 22:03

Βόλεϊ: «Λύγισε» στην Ορεστιάδα ο Παναθηναϊκός

Χωρίς εκπλήξεις ολοκληρώθηκε το «πρώτο πιάτο» της 13ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ ανδρών.

Μετά την 13η νίκη του Ολυμπιακού επί του Άρη με 3-0, Φοίνικας Σύρου και Ορεστιάδα επιβλήθηκαν με το ίδιο σκορ (3-1) επί των ΜΕΝΤ και Παναθηναϊκού αντίστοιχα.

Στην Θεσσαλονίκη η ΜΕΝΤ πήρε το πρώτο σετ με 25-18, αλλά στη συνέχεια οι νησιώτες δεν είχαν κανένα πρόβλημα για να φτάσουν στο «τρίποντο» (25-16, 25-20 και 25-19).

Πάλεψε στην Ορεστιάδα ο Παναθηναϊκός, αλλά η ακριτική ομάδα ήταν ανώτερη κι έφτασε δίκαια στη νίκη. Το ακριτικό συγκρότημα πήρε τα δύο πρώτα σετ με 25-22, οι «πράσινοι» μείωσαν σε 1-2 (25-19), αλλά στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχοι έφτασαν εύκολα στην κατάκτησή του και στη νίκη (25-19).

Το αυριανό πρόγραμμα περιλαμβάνει τις συναντήσεις, Εθνικός Αλεξ/λης-Παμβοχαϊκός (17:00) και Α.Ο.Κηφισιάς-ΑΕΚ  (18:30), ενώ η «αυλαία» της 13ης αγωνιστικής θα πέσει την ερχόμενη Δευτέρα με τον αγώνα, ΠΑΟΚ-Λαμία (19:00).