Παρασκευή, 26 Δεκεμβρίου 2014 21:30

Κοντά στην πρώτη τετράδα η Άρσεναλ

Αγχώδη νίκη με 2-1 επί της Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς σημείωσε η Άρσεναλ στο ''Εμιρέιτς'', στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 11ο λεπτό, με τον Αλέξις Σάντσες να χάνει όμως το πέναλτι που εκτέλεσε, αλλά τον Χιλιανό να ''εξιλεώνεται'' στο 37΄ γράφοντας το 1-0.

Στο 53΄ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ολιβιέ Ζιρού και η κατάσταση άρχισε να γίνεται... ζόρικη για την Άρσεναλ, που βρήκε πάντως τον τρόπο να διπλασιάσει με τον Τόμας Ροσίτσκι στο 65ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 79΄ με πέναλτι του Τσάρλι Όστιν και πίεσαν για την ισοφάριση στο διάστημα που απέμενε, χωρίς να τα καταφέρουν.

Με τους τρεις βαθμούς οι ''κανονιέρηδες'' έφτασαν στους 30, ανέβηκαν στην έκτη θέση και είναι σε απόσταση βολής από την τέταρτη Σαουθάμπτον (32), ενώ η Κ.Π.Ρ. παρέμεινε 16η με 17 βαθμούς.