Δευτέρα, 22 Δεκεμβρίου 2014 20:24

Βόλεϊ: «Κόκκινο» το ντέρμπι των «αιωνίων»

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ ανδρών με τον Παναθηναϊκό, με 3-2 σετ στο κλειστό του Πανελληνίου.

Οι Πειραιώτες με τους δύο βαθμούς που πήραν απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλό τους παραμένουν στην κορυφή του πρωταθλήματος, ενώ παράλληλα διατήρησαν και το αήττητο που έχουν από το ξεκίνημα της περιόδου.

Οι «πράσινοι» πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις, αλλά ηττήθηκαν σε τρίτο διαδοχικό παιχνίδι στο τάι μπρέικ (προηγήθηκαν οι ήττες από Παμβοχαϊκό και Άρη).

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, αλλά δεν το έβαλε κάτω και με τη συμπαράσταση των οπαδών της κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 κι έτσι όλα κρίθηκαν στο πέμπτο σετ.

Εκεί, όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 10-9 και 11-10, αλλά ο κορυφαίος του Ολυμπιακού στο ματς, Ντιάσκοφ, καθάρισε το παιχνίδι και χάρισε στην ομάδα του τη μεγάλη νίκη (15-12).