Κυριακή, 21 Δεκεμβρίου 2014 22:08

Βόλεϊ: Εκπληκτικές νίκες για Κηφισιά και ΜΕΝΤ

Πολύ μεγάλη νίκη με ανάλογη εμφάνιση, ακόμη μία φέτος για τον Α.Ο.Κηφισιάς, που επικράτησε 3-2 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με επική ανατροπή, σε ματς-διαφήμιση για το βόλεϊ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών.

Στο ντέρμπι των ανατροπών η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη προηγήθηκε 1-0 σετ, βρέθηκε να χάνει 2-1 και 24-18 στο 4ο σετ αλλά τελικά πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ με 15-13, χάρις στα σερβίς του Ζόραν Γιοβάνοβιτς.

Η Κηφισιά διατήρησε έτσι το αήττητο στην έδρα της, έβαλε τέλος στο σερί νικών (5-0) του Εθνικού και με 18 βαθμούς ανέβηκε στην τέταρτη θέση.

Από την πλευρά της η ομάδα της Αλεξανδρούπολης έχασε για τρίτη φορά φέτος στο τάι μπρέικ, όμως με τον ένα βαθμό πήγε στους 19 και διατηρήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Την τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα και πρώτη με ''καθαρό'' σκορ σημείωσε η ΜΕΝΤ, που επικράτησε της ΑΕΚ με 3-0 και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία.

Κορυφαίος της θεσσαλονικιώτικης ομάδας ήταν ο Γκόρτσανιουκ, ενώ ο Χατζηηλιάδης πήρε τους καθοριστικούς πόντους του 2ου σετ. Πάντως, η τελική επικράτηση ήρθε πιο δύσκολα απ΄ ότι δείχνει το τελικό σκορ (25-22, 28-26, 30-28 τα σετ), αν και οι γηπεδούχοι είχαν την απώλεια του Μπίσετ, που δεν έπαιξε λόγω θλάσης στον τρικέφαλο από τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ.