Σάββατο, 20 Δεκεμβρίου 2014 20:38

Μπάσκετ: Στον τελικό του Κυπέλλου ο Απόλλων Πατρών

Ο Απόλλων Πατρών είναι ο πρώτος φιναλίστ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς στον πρώτο χρονικά ημιτελικό επιβλήθηκε με 75-73 της Νέας Κηφισιάς στο Ζηρίνειο.

Το ματς είχε συγκλονιστικό φινάλε, καθώς στα τελευταία 12 δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι είχαν την επίθεση, αλλά ο Ντέιβις αστόχησε κάτω από το καλάθι και οι Αχαιοί πανηγύρισαν την πρόκριση στον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης.

Για το συγκρότημα του Βετούλα είναι η δεύτερη φορά στην ιστορία του συλλόγου που θα διεκδικήσει το τρόπαιο, πρώτη μετά το 1977.

Επίσης, αξίζει να επισημανθεί ότι η σημερινή νίκη ήταν η πρώτη εκτός έδρας για τον Απόλλωνα από την έναρξη της περιόδου (προερχόταν από 4 σερί ήττες μακριά από την Πάτρα στο πρωτάθλημα).

Η ομάδα των βορείων προαστίων είχε τον έλεγχο του ματς στο πρώτο μέρος (προηγήθηκε 34-30 στο ημίχρονο), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι Πατρινοί ήταν ανώτεροι κι έφτασαν δίκαια στη νίκη-πρόκριση παρά τις φωνές των ανθρώπων της Κηφισιάς για φάουλ στην προσπάθεια του Ντέιβις στην τελευταία επίθεση.