Τρίτη, 16 Δεκεμβρίου 2014 19:47

Μπάσκετ: Διατήρησε το απόλυτο ο Παναθηναϊκός με το 76-69 επί του Άρη

Την 9η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε ο Παναθηναϊκός (έχει ένα ματς λιγότερο), αυτή την φορά επί του Άρη, με 76-69, στο κλειστό του ΟΑΚΑ στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 10ης αγωνιστικής της Α1.

Χωρίς το Δημήτρη Διαμαντίδη, το Λουκά Μαυροκεφαλίδη και τον Ει Τζέι Σλότερ να παίζει μετά από ίωση, ο Παναθηναϊκός έκανε ίσως το χειρότερο εφετινό του ματς, αλλά δεν το πλήρωσε και διατήρησε το αήττητο που έχει από το ξεκίνημα της περιόδου. Η ομάδα του Πρίφτη ήταν πάρα πολύ ανταγωνιστική και «κοίταξε στα μάτια» τον αντίπαλό της, ωστόσο, η απειρία και κάποια λάθη στα κρίσιμα σημεία του αγώνα δεν της επέτρεψαν να κάνει τη μεγάλη έκπληξη.

Σε ρεσιτάλ τριπόντων μετατράπηκε το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να ...συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 17΄ (32-32). Στο σημείο εκείνο ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού έφερε σερί 14-0 για τους γηπεδούχους και η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στο 46-32. Ο Άρης «απάντησε» ,με 3-0 για να κλείσει το πρώτο μέρος στο +11 (46-35).

Με σερί 7-0 για τον Άρη ξεκίνησε το δεύτερο μέρος και η διαφορά του +11 για τους «πράσινους» κατέβηκε γρήγορα στο 46-42. Το ματς έγινε ξανά πολύ ενδιαφέρον, καθώς οι Θεσσαλονικείς όχι απλά ήταν ανταγωνιστικοί, αλλά αποφασισμένοι για να κάνουν τη μεγάλη έκπληξη. Με τρίποντο του Ριντ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο 50-48 και το ντέρμπι καλά κρατούσε.

Όπως και στο τέλος του δεύτερου 10λεπτου, έτσι και λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 6-0 και ξέφυγε 56-48, αλλά το τρίποντο του Αντεγκμπόγιε κατέβασε τη διαφορά στο -5 (56-51). Τελικά με σερί 5-0 οι «πράσινοι» μπήκαν στο τελευταίο 10λεπτο με...μαξιλαράκι 10 πόντων (61-51).

Στην τελευταία περίοδο, σε αντίθεση με το υπόλοιπο του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει διαφορά 12-14 πόντων και να τη διατηρήσει μέχρι τα μισά της περιόδου, όταν ο Άρης πλησίασει και πάλι στο σκορ (70-62), ενώ έχανε μέχρι και 15 πόντους διαφορά. Περίπου 1.5 λεπτό πριν τη λήξη η διαφορά κατέβηκε στη μικρότερη τιμή της (74-69), αλλά ο Παππάς πέτυχε ένα ακόμη δύσκολο καλάθι κι έδωσε...αέρα 7 πόντων στο «τριφύλλι» και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Ο Νίκος Παππάς με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού, ενώ με 12 τελείωσε το ματς ο Μπατίστα, που δεν ήταν σε καλή μέρα. Από τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισε ο Βεζένκοφ, που τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους.