Παρασκευή, 12 Δεκεμβρίου 2014 23:54

Ισπανία: Δεν...πιάνεται η Ρεάλ Μαδρίτης, 4-1, την Αλμερία

Δεν «παίζεται» η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία στο εναρκτήριο ματς της 15ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος επιβλήθηκε με 4-1 εκτός έδρας της Αλμερία.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι μπορεί να δυσκολεύτηκε για 80 λεπτά (προηγήθηκε 2-1, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι για να κάνουν το 2-2), ωστόσο, πήρε άλλη μία νίκη, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει δύο γκολ στο τελευταίο 10λεπτο (81΄, 88΄).

Για τους «μερένγκες» ήταν η 20ή σερί νίκη σε όλες τις διοργανώσεις (12 στο πρωτάθλημα, 6 στο Champions League και 2 στο κύπελλο Ισπανίας), με την οποία ξέφυγαν 5 βαθμούς από τη Μπαρτσελόνα, που έχει ένα ματς λιγότερο και 7 από την Ατλέτικο, που επίσης έχει να παίξει στη συνέχεια της αγωνιστικής.

Η Ρεάλ, μετά το επιβλητικό αποτέλεσμα, αναχωρεί για το Μαρόκο, όπου θα λάβει μέρος στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, όπου φυσικά έχει ως στόχο να το κατακτήσει.

Μοιραίος παίκτης για τους γηπεδούχους ήταν ο Βέρσα, ο οποίος ισοφάρισε στο 39΄ , αλλά στο 62΄ δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι.