Τετάρτη, 10 Δεκεμβρίου 2014 22:08

Μπάσκετ: Νίκη πρόκρισης για ΠΑΟΚ με Βέντσπιλς

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη που ήθελε για να «ξεκλειδώσει» την πρόκριση στην επόμενη φάση του EuroCup, επικρατώντας 76-62 της Βέντσπιλς στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής, στον 6ο όμιλο της διοργάνωσης.

Το 10-10 στο 9ο λεπτό έγινε 19-12 στο 11΄, αλλά ο ''ζεστός'' Λεγιασμέιερς (15 πόντοι με 3/3 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο) και η έλλειψη συγκέντρωσης από τον ''Δικέφαλο'' ήταν τα στοιχεία που επέτρεψαν στους Λετονούς να επιστρέψουν στο παιχνίδι και να ισοφαρίσουν στο 15΄ (21-21).

Τότε όμως οι γηπεδούχοι δημιούργησαν επιμέρους σκορ 13-5 και ξέφυγαν στο 18΄ με οκτώ πόντους (34-26) και στο 24΄ με πέντε (41-36), αλλά με εκτελεστή τον Βάιρογκς οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν και προσπέρασαν με 45-43.

Τα τρίποντα των Κάρτερ και Κακαρούδη έφεραν το 49-45 για τον ΠΑΟΚ στο 29΄, ενώ δια χειρός Τσόχλα η διαφορά έφτασε πάλι στο +8 στο 31ο λεπτό (55-47).

Η μακεδονική ομάδα έφτασε και στο +12 στο 37΄ (67-55) τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση της νίκης, φτάνοντας με τη λήξη του αγώνα στη μέγιστη διαφορά των 14 πόντων.