Τρίτη, 09 Δεκεμβρίου 2014 00:20

Τέταρτη η εκπληκτική Σαμπντόρια

Μία νίκη και μία ήττα περιλάμβανε για τις ομάδες της Βερόνα η 14η αγωνιστική στο καμπιονάτο, με τις αναμετρήσεις τους μάλιστα να είναι οι τελευταίες της 14ης ημέρας στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Η Ελλάς δεν κατόρθωσε να αξιοποιήσει αυτή τη φορά το πλεονέκτημα του «Μπεντεγκόντι», γνωρίζοντας την ήττα με 1-3 από την εξαιρετική Σαμπντόρια του Σίνισα Μιχάιλοβιτς, που αν συνεχίσει έτσι θα διεκδικήσει έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς βρίσκεται ήδη στην τέταρτη θέση.

Το πέναλτι-αποβολή του Ράφα Μάρκες στο 26ο λεπτό έκρινε σε μεγάλο βαθμό τη συνάντηση με τους «μπλουτσερκιάτι», καθώς ο Μεξικανός αμυντικός αποβλήθηκε και η ομάδα του έμεινε να κυνηγά την ανατροπή του 0-1, που σημείωσε από τα 11 μέτρα ο Έντερ στο επόμενο λεπτό.

Προς στιγμήν οι γηπεδούχοι τα κατάφεραν, αφού ο ''γερόλυκος'' Λούκα Τόνι ισοφάρισε στο 37΄, αλλά στην επανάληψη η ομάδα της Γένοβας κυριάρχησε και με τους Στέφανο Οκάκα Τσούκα (57΄) και Μανόλο Γκαμπιαντίνι (62΄) έφτασε στο τρίποντο.

Ο Αντρέα Μαντορλίνι εμπιστεύθηκε και απόψε την ελληνική ''τριάδα'' των Βαγγέλη Μόρα, Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου και Παναγιώτη Ταχτσίδη, οι οποίοι αγωνίστηκαν σε ολόκληρο το παιχνίδι.

Λίγο νωρίτερα η Κιέβο είχε δημιουργήσει τη μίνι έκπληξη της αγωνιστικής, επικρατώντας στο ''Σαντ Ελία'' της γηπεδούχου Κάλιαρι με 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι του Ρολάντο Μαράν αιφνιδίασαν τους Σαρδηνούς σκοράροντας δύο γκολ στα πρώτα λεπτά, με τους Ρικάρντο Μετζορίνι στο 4΄ και Αλμπέρτο Παλόσκι στο 9΄ και στη συνέχεια απλά διαφύλαξαν το αποτέλεσμα.