Σάββατο, 06 Δεκεμβρίου 2014 20:52

Μπάσκετ: «Περίπατος» Παναθηναϊκού με Πανιώνιο

Την όγδοη νίκη σε ισάριθμους αγώνες σημείωσε ο Παναθηναϊκός, η μοναδική αήττητη ομάδα στην Α1, συντρίβοντας με 92-61 τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ και υποχρεώνοντας τους «κυανέρυθρους» στην έβδομη ήττα τους σε σύνολο εννέα αναμετρήσεων.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν πολύ μεγάλη, ακόμη και αν ο πρωταθλητής Ελλάδας αγωνίστηκε και απόψε χωρίς τους ψηλούς τους, Μπατίστα και Μαυροκεφαλίδη.

Με 18 ασίστ στα πρώτα 30 λεπτά, εκ των οποίων 5 είχε ο Διαμαντίδης και από 4 οι Φώτσης, Παππάς, οι παίκτες του Ντούσαν Ιβάνοβιτς «σμπαράλιασαν» τα αντίπαλα αμυντικά συστήματα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 49-33 στο ημίχρονο, με τον Πανιώνιο να δείχνει ότι δεν μπορεί να προβάλει αντίσταση. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 77-47 στο 30΄, το παιχνίδι είχε κριθεί και αυτή ήταν μια ευκαιρία για τους δύο τεχνικούς προκειμένου στην τελευταία περίοδο να χρησιμοποιήσουν και τους «μικρούς» τους.