Πέμπτη, 04 Δεκεμβρίου 2014 23:43

Ευρωλίγκα: Ασταμάτητη η Ούνιξ Καζάν

Η νίκη της Καζάν στην Ιταλία επί της Σάσαρι και η επικράτηση της Λιμόζ επί της Μάλαγα ήταν τα αποτελέσματα που ξεχώρισαν στις αποψινές συναντήσεις για την 8η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.

Οι Ρώσοι, που «πετούν» από την ημέρα που ο Εβγκένι Πασούτιν αντικατέστησε τον Αργύρη Πεδουλάκη στην τεχνική ηγεσία τους, σημείωσαν την τρίτη κατά σειρά νίκη στη διοργάνωση και «βλέπουν» κατάματα την πρόκριση στο Top 16.

Για τους νικητές ο Ντ’ Ορ Φίσερ είχε 23 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ ως προς τους Έλληνες ο Καϊμακόγλου μέτρησε 4 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 26 λεπτά συμμετοχής και ο Ζήσης 3 πόντους, 6 ριμπάουντ κα 8 ασίστ σε 28 λεπτά.

Με εκπληκτική αντεπίθεση στα δύο τελευταία δεκάλεπτα η Λιμόζ έκαμψε την αντίσταση της Μάλαγα στο κοχλάζον από πάθος «Μπομπλάν», ανέτρεψε τις διψήφιες διαφορές με τις οποίες είχαν προηγηθεί οι Ισπανοί.

Η Μάλαγα έφτασε ακόμη και στο +20, αλλά με το σκορ στο 30-41 εις βάρος τους οι Γάλλοι έτρεξαν σερί 11-0, ισοφάρισαν και παραμένοντας κοντά στο σκορ στη συνέχεια και τελικά πήραν τη νίκη, που τους κρατά ζωντανούς στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Η Αναντολού Εφές προκρίθηκε και μαθηματικά στην επόμενη φάση μετά τη νίκη με 66-57 στο Κάουνας επί της Ζαλγκίρις, καθώς με εκπληκτική άμυνα περιόρισε τους γηπεδούχους σε μόλις δύο πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο!

Ο Περπέρογλου είχε 13 πόντους (ένα τρίποντο) για την τουρκική ομάδα, που χαλάρωσε προς το τέλος, ενώ ο Λάσμε έμεινε απόψε σε «χαμηλές πτήσεις», σκοράροντας μόλις δύο πόντους.