Κυριακή, 30 Νοεμβρίου 2014 19:21

Μπάσκετ: Προπόνηση στη Δράμα ο Ολυμπιακός

«Βόλτα» στη Δράμα έκανε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε 82-64 του ΚΑΟΔ και μετά από 8 αγωνιστικές στην Α1 απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής (ο Παναθηναϊκός έχει δύο ματς λιγότερα).

Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν με σοβαρότητα σε ολόκληρο το 40λεπτο το ματς κι από την αρχή πήραν τέτοια διαφορά που τους επέτρεψε να μη συναντήσουν κανένα εμπόδιο στη διάρκεια της αναμέτρησης.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, ενώ στην 12άδα βρέθηκε και ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος, πάντως, δεν χρησιμοποιήθηκε. Οι Πειραιώτες είχαν σε πολύ καλή βραδιά το Δημήτρη Αγραβάνη, που τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους και άψογη στατιστική (1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), ενώ πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 17π. (4/6 τρίποντα).

Το παιχνίδι ουσιαστικά είχε τελειώσει από το πρώτο 10λεπτο. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε 23-9 στο 9ο λεπτό και στη συνέχεια η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στο +27 (19-46), δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Από κει και πέρα η αναμέτρηση απόκτησε τυπική διαδικασία.  Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν συντήρηση δυνάμεων, γεγονός που έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να κατεβάσουν τη διαφορά στο -14 (44-58 στο 28:30). Το σερί 8-0 έφερε τον ΚΑΟΔ στο -12 (50-62 στο 31΄), με το Γιάννη Σφαιρόπουλο να ρίχνει στο ματς τους Σπανούλη, Πέτγουεϊ, Ντάνστον, κι αμέσως η διαφορά επανήλθε στα επίπεδα των 20 πόντων (53-73 στο 25΄).