Κυριακή, 30 Νοεμβρίου 2014 12:32

ΝΒΑ: Ο Παπανικολάου νίκησε τον Αντετοκούνμπο

Η ελληνική βραδιά στο NBA βρήκε τον Κώστα Παπανικολάου να πανηγυρίσει με το Χιούστον μέσα στην έδρα του Μιλγουόκι.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κι ο Κώστας Παπανικολάου φωτογραφήθηκαν πριν το ματς με την ελληνική σημαία και στη διάρκεια του μεταξύ τους «εμφυλίου» είχαν πολύ καλή απόδοση. Τελικά, οι Ρόκετς πέρασαν νικηφόρα με 117-103 επί των Μπακς, έχοντας ξανά σε μεγάλη βραδιά τον Τζέιμς Χάρντεν με 34 πόντους, 19 εκ των οποίων στο τρίτο 12λεπτο.

Πάρα πολύ καλός ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με 12 πόντους (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και ένα φοβερό κάρφωμα πάνω στον αντίπαλο σέντερ Λάρι Σάντερς στον αιφνιδιασμό, σε 28:34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους γηπεδούχους, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ακόμη πιο παραγωγικός στην επίθεση και σε 34:42 λεπτά πέτυχε 17 πόντους (3/3 βολές, 7/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 τάπες, ενώ κάρφωσε και μπροστά στο συμπαίκτη του στην εθνική ομάδα!

Ανέβηκε ο Κέβιν Λοβ και το Κλίβελαντ επικράτησε 109-97 της Ιντιάνα. Ο Λοβ τελείωσε το ματς με 28 πόντους και 10 ριμπάουντ, με αποτέλεσμα ο Λεμπρόν Τζέιμς να μη χρειαστεί να βάλει παραπάνω από 19 πόντους.