Σάββατο, 22 Νοεμβρίου 2014 22:01

Βόλεϊ: Νίκη με ανατροπή ο Ολυμπιακός στην Θεσσαλονίκη

Με τον...αέρα του πρωταθλητή κι ενώ βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 στην Θεσσαλονίκη το «δικέφαλο» στο πιο σημαντικό ματς της 5ης αγωνιστικής της Α1.

Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το αήττητο που έχουν στο πρωτάθλημα και παρά την απώλεια βαθμών παραμένουν στην κορυφή (συγκατοικούν με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης) , δείχνοντας ότι κι εφέτος θα είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Μπροστά σε περίπου 1.000 οπαδούς του, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-0 σετ (25-20, 25-21), αλλά οι Πειραιώτες δεν το έβαλαν κάτω, ισοφάρισαν 2-2 (22-25, 21-25) και στο τάι μπρέικ μετά από μεγάλη μάχη επικράτησαν με 15-13 και δικαιολογημένα πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήρε «εκδίκηση» για την περσινή του εντός έδρας ήττα από την ΑΕΚ και με 3-0 επιβλήθηκε της Ένωσης. Οι Ακρίτες έκαναν πραγματικά...προπόνηση, καθώς πήραν το πρώτο σετ 25-9, ενώ τα άλλα δύο με 25-13 και 25-14.

Με το ίδιο σκορ επικράτησε και ο Άρης της ΜΕΝΤ,  ενώ η Ορεστιάδα συνέχισε την πολύ καλή της πορεία μετά την επιστροφή της από την Α2, παίρνοντας δύσκολη νίκη επί του Παμβοχαϊκού με 3-2, αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 και 2-1 σετ.

Το πολύ καλό ξεκίνημα που έχει κάνει στο πρωτάθλημα συνέχισε ο Παναθηναϊκός, μετά το 3-0 επί του αδύναμου εφέτος, Φοίνικα Σύρου.