Πέμπτη, 20 Νοεμβρίου 2014 23:59

Ευρωλίγκα: Ήττα στο Καζάν για την Εφές του Ίβκοβιτς

Η νίκη της Ούνιξ Καζάν επί της Εφές του Ντούσαν Ίβκοβιτς, μία ημέρα μετά την αποχώρηση του Αργύρη Πεδουλάκη από τη ρωσική ομάδα και η νέα επιτυχία της Νεπτούνας, επί της Λαμποράλ Κούτσα αυτή τη φορά, ήταν τα αποτελέσματα που ξεχώρισαν στις αναμετρήσεις της Πέμπτης.

Η νίκη της Ούνιξ Καζάν επί της Εφές του Ντούσαν Ίβκοβιτς, μία ημέρα μετά την αποχώρηση του Αργύρη Πεδουλάκη από τη ρωσική ομάδα και η νέα επιτυχία της Νεπτούνας, επί της Λαμποράλ Κούτσα αυτή τη φορά, ήταν τα αποτελέσματα που ξεχώρισαν στις αναμετρήσεις της Πέμπτης.

Η ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν, που απόψε έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της Καζάν, μετρούσε τέσσερις σερί ήττες στη διοργάνωση και οι ενδείξεις συνέτειναν στο ότι όδευε ολοταχώς για την πέμπτη, αφού κάποια στιγμή βρέθηκε να χάνει με διαφορά 15 πόντων (28-43).

Όταν όμως οι Λάνγκφορντ και Τζέρελς πήραν το «νόμο» στα χέρια τους, συνεπικουρούμενοι από τον Καϊμακόγλου (10 πόντοι), η κατάσταση άλλαξε άρδην και οι Τούρκοι έμειναν στο τέλος να αναρωτιούνται πως έχασαν ένα δικό τους παιχνίδι.

Στη Λιθουανία η Νεπτούνας εκμεταλλεύτηκε τη «Σιβούριο Αρίνα» για να φτάσει σε πλήρη ισορροπία το ρεκόρ της (3-3) και να παραμένει σταθερά στην πρώτη τετράδα διεκδικώντας πρόκριση στο Top-16, αντίθετα με τους Βάσκους (2-4) που πια απειλούνται με αποκλεισμό.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμη και στο +19 στη δεύτερη περίοδο, όμως οι Ισπανοί μείωσαν στον πόντο στο 4ο δεκάλεπτο και είχαν στα χέρια τους την τελευταία επίθεση και το σουτ της νίκης, αλλά ο Ερτέλ ήταν άστοχος στη λήξη.