Κυριακή, 16 Νοεμβρίου 2014 22:59

Βόλεϊ: Σε Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ τα ντέρμπι της Α1 Ανδρών

Λίγες ώρες μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ στο ντέρμπι της Α1 Γυναικών τη σκυτάλη πήρε η ανδρική ομάδα, που επιβλήθηκε της Ένωσης στη Γλυφάδα με 3-1 (25-21, 25-23, 22-25, 25-17) στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Με όπλο το μπλοκ και αποτελεσματικό σερβίς η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στην ΑΕΚ, που αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τον Βαλεντίν Μπουρκόφσκι στη σύνθεσή της αλλά υστέρησε σε υποδοχή και ανάπτυξη και δεν μπόρεσε να γίνει ανταγωνιστική, ακόμη κι όταν μείωσε σε 2-1 κατακτώντας το τρίτο σετ, παρουσία περίπου 1.000 οπαδών της.

Νίκη της φιλοξενούμενης ομάδας είχαμε και στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, όπου ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Άρη με 3-1 (23-25, 25-17, 25-18, 25-17) στη Μίκρα, διατήρησε το φετινό αήττητό του και έφτασε στην πρώτη θέση τον Ολυμπιακό, τον οποίο μάλιστα θα υποδεχθεί στην Πυλαία στο ντέρμπι κορυφής της 5ης αγωνιστικής.

Οι «κίτρινοι» πήραν το πρώτο σετ αλλά στο 13-14 έγινε διακοπή κι αυτό αποσυντόνισε τους γηπεδούχους. Ο αθλητής του ΠΑΟΚ Δημοσθένης Μακράκης, που ήταν εκτός αποστολής, δέχθηκε επίθεση από οπαδούς του Άρη όταν χειροκρότησε έναν πόντο της ομάδας του. Ο αγώνας διακόπηκε και ξανάρχισε ύστερα από 40 λεπτά αλλά χωρίς θεατές, αφού οι διαιτητές ζήτησαν την εκκένωση του γηπέδου.