Κυριακή, 16 Νοεμβρίου 2014 19:07

Βόλεϊ: Κυρίαρχος στην Α1 Γυναικών ο Παναθηναϊκός

Ημέρα των γηπεδούχων η σημερινή στο πρωτάθλημα βόλεϊ της Α1 Γυναικών, με τον Παναθηναϊκό να σημειώνει τη νίκη της έκτης αγωνιστικής επικρατώντας στο αθηναϊκό ντέρμπι της ΑΕΚ με 3-0, μία εβδομάδα μετά το θρίαμβο και επί του Ολυμπιακού στο Ρέντη, με το ίδιο σκορ.

Στο κατάμεστο κλειστό της Κυψέλης οι «πράσινες» διεύρυναν το αήττητο σερί τους στους έξι αγώνες, ενώ ταυτόχρονα υποχρέωσαν την Ένωση στην πρώτη φετινή ήττα της. Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός πίεσε πολύ στο σερβίς, δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή της ΑΕΚ και μετέτρεψε το 9-7 σε 12-7 και 16-9, για να κλείσει το σετ με 25-16.

Η συνέχεια όμως ήταν αντίστροφη, αφού τώρα ήταν οι φιλοξενούμενες που άρχισαν να πιέζουν από τη θέση «1» και προηγήθηκαν 21-18, χάνοντας μάλιστα την κόντρα μπάλα που θα έστελνε τη διαφορά στο +4.

Με συνεχείς πόντους από τη Χρήστου ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (21-21), η Ένωση ξαναπέρασε με 23-22 αλλά ήταν η τελευταία φορά που συνέβη αυτό: η Βίλκου έκανε το 23-23, η Γιακουμή χρεώθηκε διπλή μπαλιά (24-23) και η Χρήστου με κόντρα επίθεση έγραψε το 25-23.

Παρά το εις βάρος τους 0-2, πάντως, οι «κιτρινόμαυρες» όχι μόνο δεν απογοητεύτηκαν αλλά υπήρξαν ανταγωνιστικές ως το τέλος και του τρίτου σετ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σετ, με την ΑΕΚ να ξεφεύγει 18-20. Μετά το τάιμ άουτ του Γιώργου Ρούση ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 4-0 για το 22-20, οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 23-23, αλλά η επίθεση της Γκούζου έφερε τις «πράσινες» σε match ball, για να τελειώσει το παιχνίδι η Βίλκου με πλασέ.

Στη Νάξο ο Πανναξιακός πανηγύρισε την πέμπτη συνεχή νίκη στην Α1 επικρατώντας 3-0 των Μακεδόνων. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ, προηγήθηκε 13-11 αλλά ακολούθησε ένα απίστευτο επιμέρους σκορ 14-1 από το συγκρότημα των Κυκλάδων, που έκανε πολύ μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο σετ, όταν με σερί 6-0 μετέτρεψε το εις βάρος του 19-23 σε 25-23.

Στο Ρέθυμνο, ο ΟΠΕΡ επέστρεψε στις επιτυχίες επικρατώντας με 3-1 της Ηλιούπολης. Η ομάδα της Κρήτης πήρε εύκολα το πρώτο σετ, με την Ηλιούπολη να απαντά στο δεύτερο και να ισοφαρίζει, αλλά μέχρι εκεί αφού στη συνέχεια οι γηπεδούχες δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο 3-1 και τη νίκη.