Σάββατο, 15 Νοεμβρίου 2014 10:34

NBA: «Λάμπει» ο Γιάννης

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μπορεί να μην κατόρθωσε να αποτρέψει την ήττα του Μιλγουόκι στο Ορλάντο (85-101), ωστόσο από παιχνίδι σε παιχνίδι γίνεται καλύτερος και το απέδειξε με νέο ατομικό ρεκόρ σκοραρίσματος μέσα σε λίγες ημέρες.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μπορεί να μην κατόρθωσε να αποτρέψει την ήττα του Μιλγουόκι στο Ορλάντο (85-101), ωστόσο από παιχνίδι σε παιχνίδι γίνεται καλύτερος και το απέδειξε με νέο ατομικό ρεκόρ σκοραρίσματος μέσα σε λίγες ημέρες.

Απέναντι στους Μάτζικ ο Έλληνας φόργουορντ έπαιξε περίπου 31 λεπτά και μετά τον Νάιτ (24) ήταν δεύτερος σκόρερ της ομάδας του με 19 πόντους, ενώ «κατέβασε» 7 ριμπάουντ, μοίρασε μία ασίστ κι έκανε ένα κλέψιμο.

Ο Κώστας Παπανικολάου, αντίθετα, ήταν άστοχος στην αγχωτική νίκη του Χιούστον επί της χειρότερης φετινής ομάδας στο NBA, της Φιλαδέλφεια, που πλησίασε την πρώτη νίκη της σε εννέα αγώνες αλλά ηττήθηκε στον πόντο (88-87) από τους Ρόκετς.

Ο «Παπ» έπαιξε μόνο 16:53 λεπτά και είχε 0/4 τρίποντα, αλλά και 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Το Σαν Αντόνιο υποχρέωσε τους Λέικερς στην όγδοη ήττα σε εννέα αγώνες, επικρατώντας 93-80 στο Λος Άντζελες σε ένα παιχνίδι που ο Κόμπι Μπράιαντ με 1/14 σουτ έκανε αρνητικό ρεκόρ σε ποσοστό ευστοχίας σε ένα παιχνίδι.