Δευτέρα, 10 Νοεμβρίου 2014 23:38

Βόλεϊ: Εύκολα ο Ολυμπιακός 3-1 την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε σετ φέτος από τον Ολυμπιακό αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 3-1 σετ (26-24, 25-14, 23-25, 25-21) στην αναμέτρηση του «Μελίνα Μερκούρη», με την οποία ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική στην Α1 Ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» και Εθνικός Αλεξανδρούπολης είναι οι μοναδικές ομάδες χωρίς βαθμολογική απώλεια έως τώρα στο πρωτάθλημα, αλλά την επόμενη αγωνιστική μόνο η μία από τις δύο θα είναι αήττητη, καθώς θα αναμετρηθούν μεταξύ τους.

Ο Ολυμπιακός είχε πρωταγωνιστές τους Προύσαλη, Γιούρισιτς και Κοκκινάκη απέναντι στη μαχητική Ένωση, που έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το πρώτο σετ.

Η ΑΕΚ έφτασε στο 24-22 με τις επιθέσεις του Παγιάν, ο Ραντούνοβιτς έχασε το σερβίς (24-23), ο Ντιάτσκοφ χάλασε την υποδοχή της ΑΕΚ με αποτέλεσμα ο Παγιάν να δεχθεί μπλοκ, ο Κοκκινάκης με κόντρα επίθεση έκανε το 25-24 και με άσο του Ουκρανού ακραίου έγινε το 26-24 και το 1-0.

ΟΙ γηπεδούχοι πήραν εύκολα και το δεύτερο σετ, αλλά το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει και οι «κιτρινόμαυροι» τιμώρησαν την απόφαση του Δημήτρη Καζάζη να αλλάξει ακραίο και διαγώνιο (Σωτηρίου και Τζελάτι αντί των Ντιάτσκοφ, Κλαρκ) κερδίζοντας το 3ο σετ, αλλά η αντίστασή τους έφτασε ως εκεί.