Δευτέρα, 10 Νοεμβρίου 2014 19:49

Μπάσκετ: Χωρίς κόπο ο Ολυμπιακός 87-72 τα Τρίκαλα

Ένα ήσυχο απόγευμα στο ΣΕΦ ήταν το αποψινό για τον Ολυμπιακό, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν άνετα των Τρικάλων 87-72 και να φτάνουν στην τέταρτη νίκη σε πέντε αγώνες στην Α1 Ανδρών, υποχρεώνοντας ταυτόχρονα τη θεσσαλική ομάδα στην τρίτη ήττα της.

Η πειραϊκή ομάδα θεμελίωσε τη νίκη χάρις στο «δόγμα» του προπονητή της, Γιάννη Σφαιρόπουλου, δηλαδή την άμυνα.

Στα πρώτα πέντε λεπτά είχαν επιτρέψει στους Θεσσαλούς να σημειώσουν μόλις τέσσερις πόντους (9-4), ενώ η είσοδος του Πέτγουεϊ έδωσε κι άλλη ενέργεια και το σκορ έφτασε στο 18-9, ενώ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το ταμπλό έγραφε 31-17.

Με τον Ντάρντεν να παίρνει χρόνο συμμετοχής στο δεύτερο 10λεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν άμυνα που «τσάκιζε κόκαλα» και με επιμέρους 8-3 ανέβασαν τη διαφορά στο +19 (39-20), για να φτάσουν λίγο αργότερα και στο +24 (50-26).

Στο δεύτερο ημίχρονο τα Τρίκαλα μείωσαν σε 54-40, ο Ολυμπιακός έφτασε πάλι στο +19 (61-42) για να φτάσουμε στο 30΄ με το σκορ στο 71-52 και τον αγώνα να έχει πια κριθεί.