Σάββατο, 01 Νοεμβρίου 2014 21:52

Μόνη πρώτη η Γιουβέντους, 2-0 στο Έμπολι

Μόλις για μία αγωνιστική, την ένατη, διήρκεσε η ισοβαθμία στην κορυφή του καμπιονάτο ανάμεσα στη Γιουβέντους και τη Ρόμα.

Η «βέκια σινιόρα» εκμεταλλεύτηκε σήμερα στο έπακρο την ήττα των πρωτευουσιάνων στη Νάπολι (0-2) κι επικρατώντας με το ίδιο σκορ εκτός έδρας της Έμπολι ανέκτησε τα πρωτεία, τρεις ημέρες πριν από τον κρίσιμο για τη πρωταθλήτρια Ιταλίας αγώνα με τον Ολυμπιακό στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα της Καμπανίας δυσκόλεψε πάντως τους «μπιανκονέρι», που βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Πίρλο στο 61ο λεπτό, για να «κλειδώσει» τη νίκη ο Μοράτα στο 72΄.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι κράτησαν με άνεση το υπέρ τους αποτέλεσμα, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Τονέλι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.