Σάββατο, 01 Νοεμβρίου 2014 19:23

Συνεχίζεται η προέλαση της Τσέλσι

Με (δύσκολη) νίκη συνέχισε η πρωτοπόρος Τσέλσι τις υποχρεώσεις της στο αγγλικό πρωτάθλημα, καθώς «ίδρωσε» για να νικήσει εντός έδρας με 2-1 την ΚΠΡ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στην Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «μπλε» διατήρησαν το προβάδισμα των τεσσάρων βαθμών από την εξαιρετική έως τώρα Σαουθάμπτον, που επικράτησε εκτός έδρας της Χαλ με 1-0, ενώ η Άρσεναλ ξεπέρασε το «εμπόδιο» της Μπέρνλι με τρία γκολ στα τελευταία 20 λεπτά του αγώνα.

Τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα για την εντυπωσιακή, εσχάτως, Νιούκαστλ του Άλαν Πάρντιου, ο οποίος λυτρώνεται ύστερα από μια μακρά περίοδο έντονης αμφισβήτησης.

Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν η Στόουκ Σίτι και η Γουέστ Χαμ, ενώ η Γουέστ Μπρομ νίκησε 1-0 εκτός έδρας τη Λέστερ, με τον Γιώργο Σαμαρά να βρίσκεται στην αποστολή των φιλοξενούμενων, αλλά να μη χρησιμοποιείται.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

• Νιούκαστλ-Λίβερπουλ      1-0 (73΄ Αγιόθε)
  • Άρσεναλ-Μπέρνλι            3-0 (70΄, 90΄+ Αλέξις Σάντσες, 72΄ Τσέιμπερς)
  • Τσέλσι-ΚΠΡ                       2-1 (32΄ Όσκαρ, 75΄ πεν. Αζάρ - 62΄ Όστιν)
  • Έβερτον-Σουόνσι              0-0
  • Χαλ-Σαουθάμπτον            0-1 (3΄ Γουανιάμα)
  • Λέστερ-Γουέστ Μπρομ     0-1 (47΄ αυτ. Καμπιάσο)
  • Στόουκ Σίτι-Γουέστ Χαμ    2-2 (33΄ Μόουζες, 56΄ Ντιούφ - 60΄ Ένερ Βαλένσια, 73΄ Ντάουνινγκ)