Πέμπτη, 23 Οκτωβρίου 2014 23:32

Ευρωλίγκα: Ήττα από την Μπάγερν για Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός έχασε στη Γερμανία από την Μπάγερν Μονάχου με 81-75, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου στην Ευρωλίγκα, γνωρίζοντας την πρώτη ήττα στη φετινή διοργάνωση.

Οι «πράσινοι» συμβάδιζαν στο σκορ με τους Βαυαρούς στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, πλήρωσαν όμως ακριβά τη «χαλάρωση» στην περιφερειακή άμυνα κατά το τελευταίο δίλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αιφνιδιάσει τη Μπάγερν από τα 6.75 στα πρώτα λεπτά του αγώνα και το πέτυχε με τους Γιάνκοβιτς και Φώτση, που με δύο συνεχή τρίποντα έγραψαν το 6-0.

Τα χαμένα ριμπάουντ όμως και η μετέπειτα αστοχία των παικτών του Ντούσαν Ιβάνοβιτς έξω από τα 6.75μ. (0/7 ως τη λήξη του δεκαλέπτου) ήταν στοιχεία που βοήθησαν τους Γερμανούς να τρέξουν επιμέρους σκορ 12-2 και να προηγηθούν με 12-8 στο 7ο λεπτό.

Στη συνέχεια η καλή άμυνα και η επαρκής τροφοδοσία του Μπατίστα αρκούσαν για τον Παναθηναϊκό, που αν και εξακολούθησε να είναι άστοχος από την περιφέρεια, από το εις βάρος του 32-27 στο 18΄ προηγήθηκε 35-32 στο ημίχρονο με σερί 8-0

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν ξανά, με 42-39 στο 23΄, αλλά τα πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες έκαναν πάλι το παιχνίδι ντέρμπι (57-59).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν λύσεις, ο Διαμαντίδης έμεινε απόψε άποντος και στο 34΄ η Μπάγερν ολοκλήρωσε ένα 11-2, ξεφεύγοντας (για πρώτη φορά) με επτά πόντους (68-61).

Οι Σλότερ και Φώτσης προσπάθησαν να οδηγήσουν τον Παναθηναϊκό αλλά τρία συνεχή τρίποντα από τους Τζέντοβιτς και Σαβάνοβιτς (2) έστειλαν τη διαφορά στο +9 (79-70) 46΄΄ πριν τη λήξη κι έκριναν οριστικά τον αγώνα.