Κυριακή, 19 Οκτωβρίου 2014 16:50

Α1 Ανδρών: Η ΑΕΚ εύκολα, 77-64, τον Πανιώνιο

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 πανηγύρισε η ΑΕΚ, που επιβλήθηκε με 77-64 του Πανιωνίου στο κλειστό του ΟΑΚΑ για την 2η αγωνιστική.

Η Ένωση ήταν ανώτερη σε όλο το διάστημα του αγώνα και έφτασε δίκαια στο πρώτο εφετινό της «δίποντο», αφήνοντας τους Νεοσμυρνιώτες χωρίς νίκη στο ξεκίνημα της περιόδου.

Το +20 του ημιχρόνου (47-27) λειτούργησε αρνητικά για τους «κιτρινόμαυρους», που χαλάρωσαν υπερβολικά στο τρίτο 10λεπτο κι έδωσαν τη δυνατότητα στους «κυανέρυθρους» με επι μέρους σκορ 26-13 να μπουν ξανά στο παιχνίδι (60-53).

Στην τελευταία περόδο, όμως, οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν, έκαναν γρήγορο σερί 7-0 και μετά το 75-59 όλα είχαν τελειώσει. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σάκοτα με 18 πόντους.