Σάββατο, 18 Οκτωβρίου 2014 19:14

Επελαύνει η Τσέλσι, «διαστημική» η Σαουθάμπτον

Το «εξπρές Τσέλσι» δεν καταλαβαίνει από έδρες και αντίπαλους, δείχνοντας ότι είναι το πρώτο φαβορί για το φετινό τίτλο στην Αγγλία, κι ας είναι ακόμη νωρίς στην πρέμιερ λιγκ.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο νίκησε εκτός έδρας με 2-1 την Κρίσταλ Πάλας φτάνοντας στις επτά επιτυχίες επί συνόλου οκτώ αγώνων (έχει και μια ισοπαλία) στο πρωτάθλημα και διατήρησε τη διαφορά των πέντε βαθμών από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι.

Στο 6΄ ο Όσκαρ έκανε το 0-1, στο 40΄ οι «μπλε» έμειναν με δέκα λόγω της αποβολής του Θέσαρ Αθπιλικουέτα αλλά στο 43΄ ακολούθησε ο Ντάμιεν Ντιλέινι των γηπεδούχων. Στο 51΄ ο Σεσκ Φάμπρεγας διπλασίασε για την Τσέλσι, για να μειώσει στις καθυστερήσεις ο Φρέιζερ Κάμπελ.

Έξι βαθμούς πίσω από τους Λονδρέζους ακολουθεί η Σαουθάμπτον, που έκανε επίδειξη ισχύος ισοπεδώνοντας τη Σάντερλαντ 8-0 με τα γκολ των Σαντιάγκο Βέρτζινι (12΄ αυτογκόλ), Γκρατσιάνο Πελέ (18΄, 69΄), Τζακ Κορκ (37΄), Λίαμ Μπρίντκατ (63΄ αυτογκόλ), Ντούσαν Τάντιτς (78΄), Βίκτορ Γουανιάμα (79΄) και Σάντιο Μανέ (86΄).

Η Άρσεναλ έχασε κι άλλο έδαφος στην «κούρσα» για το πρωτάθλημα, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 (13΄ Αλέξις, 90΄+ Γουέλμπεκ - 17΄ Ντιαμέ, 46΄ Ερνάντες) με τη Χαλ στο «Έμιρεϊτς Στέιντιουμ» ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις.