Σάββατο, 04 Οκτωβρίου 2014 18:13

Μπάσκετ: Ο Ολυμπιακός 70-65 την Ούνιξ Καζάν

Θετικό ήταν και το τελευταίο τεστ του Ολυμπιακού ενόψει του ντέρμπι των προημιτελικών του κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό. Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν με 70-65 της Ούνιξ Καζάν και κατάκτησαν την πρώτη θέση στο τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης».

Χωρίς το Γιώργο Πρίντεζη, που έμεινε εκτός για να ξεκουραστεί, αλλά με το Βαγγέλη Μάντζαρη να κάνει μεγάλο παιχνίδι στα τελευταία λεπτά σε άμυνα κι επίθεση, οι Πειραιώτες έδειξαν σε ένα ακόμη ματς ότι έχουν αρκετό...βάθος ως ομάδα και είναι πανέτοιμοι από κάθε άποψη για το ματς με τον «αιώνιο» αντίπαλό τους.

Η ελληνική ομάδα είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και λίγο πριν το τέλος προηγήθηκε ακόμη και με 10 πόντους (65-55). Το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη, όμως, δεν το έβαλε κάτω κι...επανήλθε στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά ο Μάντζαρης είχε διαφορετική άποψη.

Στα πρώτα 4 λεπτά της τελευταίας περιόδου, ο Ολυμπιακός πήρε...αέρα 10 πόντων, αλλά οι Ρώσοι με σερί 10-0 κι εκμεταλλευόμενοι την χαλαρότητα των «ερυθρόλευκων» ισοφάρισαν 65-65 και το ματς έγινε ντέρμμπι στα τελευταία λεπτά.

Ο Μάντζαρης με 4 διαδοχικούς πόντους και με μία καλή άμυνα επάνω στο Λάνγκφορντ οδήγησε τον Ολυμπιακό στο ροζ φύλο αγώνα, κάνοντας το 69-65. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε το Ματ Λοτζέσκι με μία στις δύο ελεύθερες βολές.

Ο Βασίλης Σπανούλης, που δεν είχε αγωνιστεί χθες με το Ρέθυμνο, ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 13 πόντους, ενώ με 12 τελείωσε το ματς ο Ματ Λοτζέσκι. Πολύ καλός ήταν και ο Μπρέντ Πετγουέι που πέτυχε 10 πόντους, ενώ μάζεψε και 10 ριμπάουντ.