Παρασκευή, 03 Οκτωβρίου 2014 00:05

Εκπληκτικός Αστέρας, 2-0 την Παρτιζάν και πρώτη θέση

Ο Αστέρας Τρίπολης είναι τελικά η ομάδα που έβγαλε «ασπροπρόσωπη» την Ελλάδα στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις αυτή την εβδομάδα, σημειώνοντας τη μοναδική νίκη μεταξύ των τεσσάρων ελληνικών συλλόγων που μετέχουν στις διασυλλογικές διοργανώσεις της UEFA.

Άριστα στημένος λόγω του (για ακόμη μία φορά) εξαιρετικού σκάουτινγκ του τεχνικού επιτελείου του, ο Αστέρας έκανε… πλάκα στην Παρτιζάν Βελιγραδίου στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

Η αρκαδική ομάδα επικράτησε 2-0, κατέγραψε την πρώτη νίκη της στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης, στην παρθενική συμμετοχή της σε αυτούς και παραμένοντας αήττητη στον 3ο όμιλο τέθηκε επικεφαλής του, καθώς η Τότεναμ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 της Μπεσίκτας στο Λονδίνο!

Με πίεση ψηλά ο Αστέρας όχι μόνο δεν άφηνε την Παρτιζάν να κυκλοφορήσει την μπάλα, αλλά μετά το πρώτο τέταρτο κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και άρχισε να πιέζει τους Σέρβους, φτάνοντας στο γκολ στο 22ο λεπτό: η μπάλα «χάθηκε» από τους παίκτες των γηπεδούχων και εμφανίστηκε στα πόδια του Ουσέρο, που με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Λούκατς για το 1-0.

Το διάστημα που ακολούθησε ως τη λήξη του ημιχρόνου ήταν πολύ δύσκολο για τους φιλοξενούμενους, που δέχθηκαν μεγάλη πίεση από τους ενθουσιώδεις παίκτες του Αστέρα. Στο 25΄ το σουτ του Μάσα απέκρουσε ο Λούκατς, σε σπάνια ευκαιρία καθώς ο Αργεντινός είχε βγει απέναντι στον τερματοφύλακα της Παρτιζάν, ενώ στο 40΄ ο Σέρβος γκολκίπερ απέκρουσε και το σουτ του Ρόλε.

Οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη δεν άφησαν τους Σέρβους να πάρουν «ανάσα» ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας μια πολύ δυνατή εκκίνηση. Στο 46΄ και το 49΄ τα σουτ του Γιαννιώτη ανησύχησαν τον Λούκατς, που απέκρουσε το πρώτο και είδε με ανακούφιση την μπάλα να φεύγει άουτ στο δεύτερο, όμως ο Αστέρας επέμεινε και δικαιώθηκε στο 52ο λεπτό, με τον Πάρα να σκοράρει το 2-0, από σέντρα-σουτ του Λούι.

Η Παρτιζάν φάνηκε για πρώτη φορά στο 63΄ με ένα σουτ του Βουλίτσεβιτς, που ανάγκασε τον Κοσίτσκι σε δύσκολη επέμβαση καθώς η μπάλα κόντραρε, για να αστοχήσει ο Λούι στο 71΄ ύστερα από εξαιρετική προσπάθεια και ο ίδιος να αναγκάσει τον Λούκατς σε σωτήρια επέμβαση στο 74΄, στην τελευταία καλή φάση της αναμέτρησης.