Κυριακή, 28 Σεπτεμβρίου 2014 23:56

Ιταλία: Η Σαμπντόρια...αφεντικό στη Γένοβα

Η Σαμπντόρια ήταν η μεγάλη νικήτρια επί της Τζένοα με 1-0 στο ντέρμπι της Γένοβα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Serie A.

Μέσα στο «καυτό» Λουίτζι Φεράρις, με τη Τζένοα τυπικά γηπεδούχο η ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς κατάφερε να πάρει το «διπλό» χάρις στο γκολ του Γκαμπιαντίνι στο 75ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Το ντέρμπι της πόλης είχε πολλά νεύρα. Η Τζένοα ήταν ανώτερη στα πρώτα 45 λεπτά, αλλά στην επανάληψη η «Σαμπ» είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Κατάφερε νε προηγηθεί σε χρονικό σημείο που οι γηπεδούχοι δε μπόρεσαν να αντιδράσουν, παρά τη μεγάλη φάση του 87ου λεπτού, όταν ο Βιβιάνο έκανε την απόκρουση του αγώνα στη δυνατή κεφαλιά του Πινίγια.

Για τη Σαμπντόρια ήταν η 2η διαδοχική νίκη, χάρις στην οποία ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, σε αντίθεση με τη Τζένοα που έμεινε στην 10η θέση.