Πέμπτη, 25 Σεπτεμβρίου 2014 20:00

Μπάσκετ: Ήττα Ολυμπιακού από Μάλαγα στο «Gloria Cup»

Με αμυντικά (και επιθετικά) προβλήματα εμφανίστηκε απόψε ο Ολυμπιακός απέναντι στη Μάλαγα, από την οποία γνώρισε φυσιολογική ήττα με 82-69 στον δεύτερο αγώνα του για το διεθνές τουρνουά «Gloria Cup» που φιλοξενείται στην Κωνσταντινούπολη.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας πήρε έτσι το «εισιτήριο» για τον αυριανό τελικό, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξαν ότι χρειάζονται ακόμη δουλειά προκειμένου να είναι έτοιμοι για το ντέρμπι των προημιτελικών στο Κύπελλο Ελλάδας με τον Παναθηναϊκό.

Η πειραϊκή ομάδα έμεινε στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, όσο δηλαδή οι Λοτζέσκι και Λαφαγιέτ σήκωναν το βάρος της επίθεσης (είχαν από 11 πόντους), όμως στο 3ο δεκάλεπτο δέχθηκε 22 πόντους, εκ των οποίων τους μισούς από τον Γκριν, μένοντας αρκετά πίσω στο σκορ (54-66).

Ο Ολυμπιακός έχανε τα ριμπάουντ ενώ δεν βελτιώθηκε στην άμυνα ούτε στη συνέχεια, Γκρέιντζερ και Βασιλειάδης σκόραραν με συνέπεια για τη Μάλαγα, που πήρε στο τέλος μια δίκαιη νίκη.