Τετάρτη, 24 Σεπτεμβρίου 2014 01:19

Στη Θέλτα το ντέρμπι της Γαλικίας

Με νίκη της Θέλτα, 2-1, έληξε το ντέρμπι της Γαλικίας που διεξήχθη απόψε στο «Μπαλαΐδος» του Βίγκο ανάμεσα στη γηπεδούχο ομάδα και τη Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, για την πέμπτη αγωνιστική στην πριμέρα ντιβισιόν.

Η ομάδα του Εντουάρντο Μπερίσο προηγήθηκε 1-0 στο ημίχρονο με το γκολ του Νολίτο από το 4ο μόλις λεπτό, αλλά στην επανάληψη το δυνατό ξεκίνημα της Ντέπορ έφερε την ισοφάριση με τον Άιζακ Κουένσα στο 55΄.

Ο αγώνας είχε πάντως αρκετό δρόμο, καθώς ο Χοακίν Λαριβέι ξανάδωσε προβάδισμα στη Θέλτα με κεφαλιά, στο 72΄. Ακόμη κι έτσι όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αλλά ο Σέρχιο Αλβάρεθ απέκρουσε το πέναλτι του Χάρις Μεντουνιάνιν στο 89ο λεπτό!

Με τους τρεις βαθμούς η Θέλτα έφτασε στους έξι βαθμούς, ενώ η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια του Βίκτορ Φερνάντες έχοντας δεχθεί 14 γκολ σε πέντε αγώνες.