Σάββατο, 20 Σεπτεμβρίου 2014 23:46

Στην εκπνοή η ΤΣΣΚΑ 68-67 τον Παναθηναϊκό

Το...δώρο του Τζέιμς Γκιστ στο τελευταίο δευτερόλεπτο εκμεταλλεύτηκε ο Φριντζόν και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε με 68-67, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό του 1ου τουρνουά «Nick Galis Cup».

Μία στιγμή ολιγορίας στοίχισε στους «πράσινους» την ήττα από τους Ρώσους. Ο Γκιστ έκανε...ανόητο φάουλ στο τρίποντο που επιχείρησε ο Βιτάλι Φριντζόν στην εκπνοή του αγώνα, το καλάθι μπήκε και ο γκαρντ της ΤΣΣΚΑ με το μπόνους της βολής χάρισε στην ομάδα του την...ανέλπιστη νίκη.

Έτσι, μετά την εξέλιξη αυτή, ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει αύριο στο «μικρό τελικό» τη Μπάνβιτ (18:30), ενώ το τρόπαιο του τουρνουά θα διεκδικήσουν η ΤΣΣΚΑ Μόσχας και ο Άρης στις 21:00.

Μετά το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έδειξε καλύτερα στοιχεία και είχε την πρωτοπορία στο σκορ (ξέφυγε ακόμη και με 10 πόντους, 30-20, στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμούς και κυριάρχησε.

Με τρίποντα των Παππά και Γιάνκοβιτς η τρίτη περίοδος βρήκε το «τριφύλλι» στο +4 (54-50), ενώ με το ξεκίνημα του τελευταίου 10λεπτου το συγκρότημα του Ιβάνοβιτς αύξησε τη διαφορά στο +10 (60-50). Η «ομάδα του στρατού», όμως, αρνήθηκε να μείνει στο...καναβάτσο.

Έκανε γρήγορ σερί 7-0, έφερε τη διαφορά στους 3 (60-57), ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα το σκορ ήταν 65-62 υπέρ του Παναθηναϊκού. Ο Διαμαντίδης ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε (67-64), επτά δεύτερα πριν το τέλος. Στο λίγο χρονικό διάστημα που απέμεινε ο Φριντζόν πέτυχε τρίποντο ενώ κέρδισε και φάουλ από το Γκιστ, χαρίζοντας τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας με το τελικό 68-67!