Κυριακή, 14 Σεπτεμβρίου 2014 21:00

Πήρε... μπροστά η Γιουνάιτεντ, 4-0 την Κ.Π.Ρ.

Επίδειξη ισχύος έκανε για πρώτη φορά φέτος στην Αγγλία η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που έφτασε στην πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα με το επιβλητικό 4-0 εις βάρος της Κουίνς παρκ Ρέιντζερς, στο «Όλντ Τράφορντ».

Με τους ακριβοπληρωμένους αστέρες της να δίνουν (επιτέλους) «παράσταση» στο «Θέατρο των Ονείρων», προεξάρχοντος του Άνχελ Ντι Μαρία, οι «κόκκινοι διάβολοι» έδειξαν μέρος των δυνατοτήτων τους, θυμίζοντας ημέρες της παλιάς καλής Μάντσεστερ.

Οι Μάρκος Ρόχο και Ντάλεϊ Μπλιντ ήταν επίσης βασικοί στο αρχικό σχήμα της Γιουνάιτεντ, που άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό όταν σε εκτέλεση φάουλ του Ντι Μαρία η μπάλα πέρασε από όλους, ο Ρόμπερτ Γκριν αιφνιδιάστηκε και είδε την μπάλα.

Το ημίχρονο είχε πάντως κι άλλο δρόμο, καθώς στο 36ο λεπτό ακόμη ένας «νέος», ο Άντερ Ερέρα σκόραρε από ενέργεια του Αργεντινού, ενώ στο 44΄ ήταν η σειρά του Γουέιν Ρούνεϊ, ο οποίος «έγραψε» το 3-0.

Η ομάδα του Λουίς Φαν Γκάαλ διατήρησε το ρυθμό της και στην επανάληψη, φτάνοντας στο τελικό 4-0 με τον Χουάν Μάτα στο 58΄. Στα αξιοσημείωτα το θερμό χειροκρότημα του κοινού για την επάνοδο του Ρίο Φέρντιναντ, ως αντίπαλου πια, στο γήπεδο που ο πρώην διεθνής Άγγλος αμυντικός έχτισε μια μεγάλη καριέρα.