Παρασκευή, 12 Σεπτεμβρίου 2014 21:42

Μπάσκετ: Ήττα του Παναθηναϊκού στη Γαλλία

Την ήττα με 78-69 από τον Ερυθρό Αστέρα γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο του φιλικό επί γαλλικού εδάφους.

Οι σημαντικές απουσίες που είχαν οι «πράσινοι» έπαιξαν καθοριστικό ρόλο, ενώ και ο βαθμός ετοιμότητας της ομάδας δεν ήταν τέτοιος που να επιτρέψει στην ομάδα του Ιβάνοβιτς να αποδώσει σύμφωνα με τα αναμενόμενα.

Επόμενος αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο τουρνουά της Μιλούζ θα είναι η Στρασμπούρ (Σάββατο, 22:00).

Οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν χωρίς τους Ει Τζέι Σλότερ, Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, Μιχάλη Λούντζη, Αντώνη Φώτση, Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Από τα πρώτα λεπτά η ομάδα του Ιβάνοβιτς ήταν νευρική και άστοχη με αποτέλεσμα να βρίσκεται μόνιμα πίσω στο σκορ.

Το ημίχρονο βρήκε τους Σέρβους στο +8 (40-32), ενώ η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο 20λεπτο.  Περίπου στα μισά της τελευταίας περιόδου η εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στους ομίλους της Ευρωλίγκας προηγήθηκε ακόμη και με 11 πόντους (71-60), με τον Παναθηναϊκό να κάνει ένα σερί 5-0 και να μειώνει σε 71-65.

Όμως, μέχρι τη λήξη οι «πράσινοι» σημείωσαν μόλις δύο πόντους, με τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 78-67.