Σάββατο, 02 Αυγούστου 2014 20:24

Μπάσκετ: Εκτός τελικού η Εθνική Εφήβων

Το όνειρο έμεινε μισό για την Εθνική ομάδα μπάσκετ των Εφήβων, που ηττήθηκε με 60-55 από τη Σερβία στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, το οποίο φιλοξενείται στο Ικόνιο της Τουρκίας.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα διεκδικήσει αύριο το απόγευμα το χάλκινο μετάλλιο απέναντι στην Κροατία, που ηττήθηκε στον άλλο ημιτελικό από τους «οικοδεσπότες» με 74-67.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο (28-28), με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η Ελλάδα πέρασε με τέσσερις πόντους (3-7), βρέθηκε να χάνει με εννέα (23-14) και προσπέρασε πάλι (27-28) με τέσσερις συνεχείς βολές του Χαραλαμπόπουλου.

Μετά το ισόπαλο 36-36 οι «πλάβι» βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, προηγήθηκαν 45-38 και με δύο τρίποντα του Τζόκοβιτς έφτασαν στο 52-42 8΄30΄΄ πριν τη λήξη, για να μειώσει εκ νέου η Ελλάδα σε 54-49, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Με τρίποντο του Σταμάτη 46΄΄ πριν το τέλος η Ελλάδα μείωσε σε 58-55, αλλά ο Χαραλαμπόπουλος απέτυχε στο τρίποντο που θα έφερνε την ισοφάριση και η Σερβία πήρε τη νίκη, με 2/4 βολές.