Τετάρτη, 23 Ιουλίου 2014 23:26

Πόλο: Δεν τα κατάφεραν οι Άνδρες απέναντι στους Σέρβους

Η Εθνική ομάδα πόλο των Ανδρών δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Βουδαπέστης.

Η παγκόσμια υπερδύναμη Σερβία σήκωσε ανυπέρβλητο τείχος στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, του οποίου επιβλήθηκε με 13-9 στον αποψινό προημιτελικό. Η Εθνική ομάδα θα παίξει το Σάββατο (26/7, 14:30) με την Κροατία για τις θέσεις 5-6.

Η Ελλάδα ακολουθούσε ως το ημίχρονο, αλλά μετά το γκολ (με πέναλτι) του Φουντούλη 2.14΄΄ πριν τη λήξη του δεύτερου οκτάλεπτου (5-6), είδε τους αντιπάλους της να ανοίγουν την διαφορά, που έφτασε και στο +5 (6-11).

Η Εθνική, παρότι είχε χάσει με 3 ποινές τους Δελακά και Ποντικέα στην τρίτη περίοδο, κατόρθωσε με σερί 3-0 στο τέλος της τρίτης περιόδου και στις αρχές της τέταρτης να μειώσει τη διαφορά και να δημιουργήσει προσωρινά αίσθηση ανατροπής, αλλά τα δύο γκολ του Μάντιτς οριστικά έκριναν τον αγώνα.