Τετάρτη, 23 Ιουλίου 2014 22:39

Βόλεϊ: Ήττα της Εθνικής στον πρώτο τελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ

Η Εθνική Ανδρών έχασε από το Μαυροβούνιο με 2-3 (18-25, 25-22, 25-19, 23-25, 6-15) στον πρώτο τελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ, που διεξήχθη στο κατάμεστο από 2.500 θεατές κλειστό του Ευόσμου στη Θεσσαλονίκη.

Ο αγώνας ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 26 Ιουλίου στην πόλη Μπούντβα και για να κατακτήσει τον τίτλο η ελληνική ομάδα θα πρέπει να νικήσει 3-0 ή 3-1, ενώ αν επικρατήσει 3-2 τα πάντα θα κριθούν στο «χρυσό» σετ.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το 10-10, όπου η χαμένη κόντρα του Τζούριτς ήταν η αρχή ενός σερί των Μαυροβούνιων που έφτασαν να προηγούνται με 12-16. Η διαφορά έφτασε στο +5 (13-18) και το σετ κατέληξε εύκολα στους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο οι ομάδες συμβάδιζαν ως το 7-7, που έγινε 10-7 από δύο συνεχή λάθη των φιλοξενούμενων. Ο Τζούριτς με άσο έκανε το 21-18 οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ξανά στον πόντο (21-20), αλλά ο Τζούριτς τελείωσε δύο φάσεις, ο Τακουρίδης με μπλοκ στον Μίνιτς έκανε το 24-21 και η ισοφάριση ήρθε με χαμένο σερβίς του Τσουκ.

Στο τρίτο σετ η Εθνική ξέφυγε με 10-7 και φάνηκε να έχει βρει ρυθμό, αλλά δύο άσοι του Τσούλαφιτς έκαναν το 10-11. Ο Τακουρίδης απάντησε με δύο μπλοκ για το 13-11 και μέχρι το 17-16 το ματς ήταν ντέρμπι. Τότε ο Κοκκινάκης με άσο έκανε το 19-16, οι Μαυροβούνιοι έκαναν δύο σερί λάθη για το 21-16 και η Εθνική έφτασε στο 2-1.

Στην εκκίνηση του τέταρτου σετ το Μαυροβούνιο ήταν καλύτερο και πήρε από νωρίς το προβάδισμα καταφέρνοντας να προηγηθεί με 17-20. Εκεί η Εθνική προσπάθησε για τη μεγάλη ανατροπή, ισοφάρισε σε 20-20, αλλά δεν πήρε ποτέ το προβάδισμα και στο 23-23 ο Τσάτσις με δύσκολη επίθεση κι έναν φανταστικό άσο έκανε το 23-25.

Το τάι μπρέικ ξεκίνησε άσχημα για την Ελλάδα, αφού ο αντίπαλος προηγήθηκε με 0-4 και έκτοτε η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει διαρκώς, για βνα χαθεί το σετ και το παιχνίδι και την Ελλάδα να επιζητεί ακόμη μία ανατροπή, όπως στους ημιτελικούς με τη Σλοβενία.