Δευτέρα, 14 Ιουλίου 2014 21:36

Μπάσκετ: Νίκη-οξυγόνο για την Εθνική Νέων Ανδρών

Η Εθνική ομάδα Νέων Ανδρών ξεκίνησε με μεγάλη νίκη επί της Σερβίας (70-69) τις υποχρεώσεις της στη β΄ φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που φιλοξενείται στην Κρήτη και διατήρησε τις ελπίδες για πρόκριση και συνέχεια στη διοργάνωση.

Με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα (53-52 η Ελλάδα στο 50΄), οι αθλητές του Κώστα Μίσσα μπήκαν «φουριόζοι» στην τελευταία περίοδο και με δύο τρίποντα του Αγραβάνη προηγήθηκαν 59-52.

Παράλληλα, με δυνατή άμυνα καθήλωσαν τους Σέρβους και τους υποχρέωσαν να μείνουν χωρίς σκορ για περισσότερα από πέντε λεπτά, φτάνοντας στο 64-54. Σταδιακά όμως οι Σέρβοι μείωσαν και έφεραν το παιχνίδι στον πόντο με τρίποντο του Άντριτς (67-66), ενώ ισοφάρισαν (69-69) με βολές του Σάλιτς, 20΄΄ πριν τη λήξη.

Ο Διαμαντάκος έδωσε εκ νέου το προβάδισμα με 1/2 βολές, στη συνέχεια ο Καμπερίδης είχε 0/2 αλλά το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν το πλήρωσε, καθώς ο αγώνας ολοκληρώθηκε χωρίς να αλλάξει το σκορ. Αύριο η Εθνική θα παίξει με την Ισπανία (19:15).