Σάββατο, 17 Μαΐου 2014 21:47

Κυπελλούχος Αγγλίας με ανατροπή η Άρσεναλ

Τον πρώτο τίτλο ύστερα από εννέα χρόνια πανηγύρισε η Άρσεναλ, που αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τη Χαλ μόλις στο 9ο λεπτό (!) κατόρθωσε να επιστρέψει στο παιχνίδι και να κατακτήσει το Κύπελλο Αγγλίας επικρατώντας στην παράταση με 3-2.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο οι «κανονιέρηδες» βρέθηκαν να κυνηγούν την ανατροπή του 0-2, που προήλθε από ισάριθμες «στημένες» μπάλες με τον Τσέστερ να κάνει το 1-0 στο 4΄ και τον Ντέιβις το 0-2 στο 9΄, όταν πήρε το ριμπάουντ μετά από δοκάρι του Άλεξ Μπρους, γιου τού προπονητή του.

Η Άρσεναλ μείωσε γρήγορα με το απευθείας φάουλ του Καθόρλα στο 17΄ και πίεσε τις «τίγρεις» αλλά το 2-1 έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου. Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 71΄ με τον Κοσιλνί κι έκτοτε το γήπεδο... έγειρε, καθώς χάθηκαν ευκαιρίες από τους Ζιρού, Γκιμπς και Καθόρλα.

Το παιχνίδι πήγε στην παράταση και ύστερα από μόλις τέσσερα λεπτά (94΄) ο Ζιρού είχε κεφαλιά στο δοκάρι του ΜακΓκρέγκορ, αλλά στο 109΄ ο Ράμσεϊ έγραψε το 3-2 και χάρισε στην ομάδα του το 11ο Κύπελλο της ιστορίας της, όσα έχει και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ενώ ο Αρσέν Βενγκέρ έφτασε στα πέντε τρόπαια κι έφτασε τον Άλεξ Φέργκιουσον στην πρώτη θέση.