Παρασκευή, 02 Μαΐου 2014 08:16

ΝΒΑ: Νίκησαν κι έχουν την ευκαιρία να προκριθούν, Ιντιάνα και Οκλαχόμα

Οκλαχόμα και Ιντιάνα επιβεβα'ίωσαν τον τίτλο του φαβορί και ισοφάρισαν σε 3-3 τη σειρά κίντρα σε Μέμφις και Ατλάντα αντίστοιχα, οπότε όλα θα κριθούν στο έβδομο και τελευταίο παιχνίδι της πρώτης φάσης των πλέι οφ του ΝΒΑ.

Με ηγέτη τον Κέβιν Ντουράντ, που πέτυχε 36 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ, η Οκλαχόμα επιβλήθηκε εκτός έδρας με 104-84 επί του Μέμφις, ισοφάρισε τη σειρά σε 3-3 κι έτσι η ομάδα που θα προχωρήσει θα γίνει γνωστή μετά το7ο και καθοριστικό ματς που θα διεξαχθεί τα ξημερώματα του Σαββάτου στην έδρα των Θάντερ. Πολύ καλός ήταν και ο Ράσελ Γουέστμπρουκ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους.

Ο Μαρκ Γκασόλ με 17 και ο Ζακ Ράντολφ με 16 πόντους διασώθηκαν από τις «αρκούδες», ενώ ο Μάικ Κόνλεϊ αποχώρησε με μυϊκό τραυματισμό. Μόλις 2 πόντους είχε ο Κώστας Κουφός σε 7:32 λεπτά συμμετοχής με τους Γκρίζλις (1/2 δίποντα), 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Την κατάλληλη στιγμή «αφυπνίστηκε» η Ιντιάνα. Με επί μέρους σκορ 16-4  νίκησε 95-88 τους Χοκς στην Ατλάντα κι απέφυγε τον πρόωρο αποκλεισμό. Τα ξημερώματα της Κυριακή στην Ιντιανάπολη οι Πέισερς θα έχουν την ευκαιρία να κάνουν το 4-3 και προχωρήσουν στην επόμενη φάση των πλέι οφ. Ο Ντέιβιντ Γουέστ πέτυχε 12 από τους 24 πόντους του στην τέταρτη περίοδο και βοήθησε την ομάδα του να επιστρέψει από το 84-79, περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη, ενώ άλλους τόσους σημείωσε και ο Πολ Τζορτζ.

Για τα «γεράκια» ο Τιγκ σταμάτησε στους 29 πόντους, ενώ σε κακή βραδιά ήταν ο Πέρο Άντιτς, που πέτυχε μόλις 5.